Blogg

TA-cupen - slutspelsschema

Här följer först helgens gruppspel och lite längre ned följer spelschemat för torsdagens slutspel:

Herrar, grupp A
BFK Behar–Gylle AIF 3–3
0–1 Felix Harletun, 1–1 självmål, 2–1 Rushmir Crnojevic, 2–2 Alexander Jönsson, 2–3 Carl Holm, 3–3 Haris Rozajac
Vellinge FF–TFF 4–2
1–0 Fredrik Ekholm, 2–0 Patrik Svensson, 2–1 Saman Ghoddos, 2–2 Freddie Sramek, 3–2 Fredrik Ekholm, 4–2 Emeson Gonzales
Gylle AIF–Vellinge FF 1–6
0–1 Patrik Svensson, 0–2 Tim Andersson, 1–2 Felix Harletun (straff), 1–3 Tim Andersson, 1–4 Magnus Nilsson, 1–5 Patrik Svensson, 1–6 Emarson Gonzales
ÖT Smygehuk–BFK Behar 1–4
0–1 Dean Josifovski, 0–2 Haris Rozajac, 0–3 Adnan Begovic, 1–3 Sebastian Lindahl, 1–4 Rushmir Crnojevic
Vellinge FF–ÖT Smygehuk 1–1
0–1 Patrik Lippe, 1–1 Magnus Nilsson
TFF–Gylle AIF 8–0
1–0 Saman Ghoddos, 2–0 Fabian Karlsson, 3–0 Saman Ghoddos, 4–0 Linus Fridolf, 5–0 Linus Olsson, 6–0 Linus Fridolf, 7–0 Furkan Motori, 8–0 Linus Olsson
BFK Behar–Vellinge FF 2–1
1-0 Adnan Begovic, 2–0 Haris Rozajac, 2–1 Emerson Gonzales
ÖT Smygehuk–TFF 2–7
0–1 Furkan Mortori, 1–1 Sebastian Lindahl, 1–2 Dawda N’gum, 1–3 Furkan Motori, 1–4 Självmål, 1–5 Furkan Mortori, 2–5 Sebastian Lindahl, 2–6 Freddie Sramek, 2–7 Linus Olsson
Gylle AIF–ÖT Smygehuk 3–4
0–1 Adam Norén, 1–1 Robin Simonsson, 1–2 Victor Larsson, 2–2 Dalibor Rajic, 2–3 Philip Mattsson, 2–4 Victor Larsson, 3–4 Dalibor Rajic (straff)
TFF–Behar 1–2
1–0 Fabian Karlsson, 1–1 Rushmir Crnojevic, 1–2 Haris Rozajac
Sluttabell
1) BFK Behar 10 poäng, 2) Vellinge FF 7, 3) TFF 6, 4) ÖT Smygehuk 4, 5) Gylle AIF 1
* BFK Behar och Vellinge FF till slutspel

Damer, grupp B
Klågerups Gif 1–Näsets FF 4–2
1–0 Holly Berglund, 2–0 Holly Berglund, 2–1 Beatrice Aquilar, 3–1 Ellen Söderberg, 4–1 Hanna Lövkvist, 4–2 Annika Stuhre
Svedala IF 1–Gislövs IF 2–2
1–0 Julia Persson, 1–1 Felicia Zammal, 2–1 Freja Brobeck, 2–2 Ulrika Lundgren
Näsets FF–Svedala IF 1 0–0
IFK 2Klågerup Gif 1 22
0–1 Ellen Söderberg, 0–2 Sandra Olsson, 1–2 Malin Persson, 2–2 Amanda Södergren
Svedala IF 1–IFK 2 0–5
0–1 Emma Clausen, 0–2 Rebecka Engström, 0–3 Josefine Rask, 0–4 Emma Nielsen, 0–5 Josefine Rask
Gislövs IF–Näsets FF 4–0
1–0 Lina Nilsson, 2–0 Emma Jönsson, 3–0 Lina Nilsson, 4–0 Emma Jönsson
IFK 2–Gislövs IF 0–2
0–1 Felicia Zammal, 0–2 Felicia Zammal
Klågerups Gif 1–Svedala IF 1 3–1
1–0 Hanna Lövkvist, 2–0 Ellen Söderberg, 2–1 Karin Daun, 3–1 självmål
Näsets FF–IFK 2 0–2
0–1 Sandra Cronvall, 0–2 Emma Cronvall
Gislövs IF–Klågerups Gif 1 0–2
0–1 Hanna Lövkvist, 0–2 Hanna Lövkvist
Sluttabell
1) Klågerups Gif 1, 10 poäng, 2) IFK 7 + 5 mål, 3) Gislövs IF 7 + 4 mål 4) Svedala IF 1 2, 5) Näsets FF 1
* Klågerups Gif 1 och IFK Trelleborg 2 till slutspel

Herrar, grupp B
Skegrie BK–FC Trelleborg 1–4
1–0 Tom Olofsson, 1–1 Casper Malmgren, 1–2 Joel Svendsen, 1–3 Joel Svendsen, 1–4 Patrik Halili
Anderslövs Boik–Näsets FF 2–0
1–0 Patrik Assarsson, 2–0 Andreas Olsson
Klagstorps IF–FC Höllviken 0–6
0–1 Max Westerberg, 0–2 Mikael Hansson, 0–3 Marcus Eskilsson, 0–4 Nikola Zivanovic, 0–5 Nikola Zivanovic, 0–6 Max Westerberg
FC Trelleborg–Anderslövs Boik 5–1
1–0 Linus Bladh, 1–1 Mehemt Bajgora, 2–1 Linus Bladh, 3–1 Patrik Halili, 4–1 Ilir Berisha, 5–1 Robin Ohlsson
Näsets FF–Klagstorps IF 0–1
0–1 Ali Shaeshaee
FC Höllviken–Skegrie BK 1–3
0–1 Hans Håkansson, 0–2 Robert Melander, 0–3 Robert Melander, 1–3 Rikard Henriksson
Näsets FF–FC Trelleborg 1–8
0–1 Joel Svendsen, 1–1 självmål, 1–2 Patrik Halili, 1–3 Casper Malmgren, 1–4 Joel Svendsen, 1–5 Patrik Halili, 1–6 Johan Palmström, 1–7 Ilir Berisha, 1–8 Johan Palmström
FC Höllviken–Anderslövs Boik 3–2
0–1 Pontus Nilsson, 1–1 Eddie Ekbladh, 1–2 Kim Eriksson, 2–2 Niklas Kronström, 3–2 Nikola Zivanovic
Skegrie BK–Klagstorps IF 3–3
0–1 Rangen Shaeshee, 0-2 Asmir Rezajac, 0–3 Flemmi Gashi, 1–3 Hans Håkansson (straff), 2–3 Hans Håkansson, 3–3 Victor Martinsson.
Näsets FF–FC Höllviken 2–3
0–1 Nikola Zivanovic, 0–2 Rickard Henriksson, 1–2 Christopher Thornblad, 1–3 Niklas Kronström, 2–3 Marcus Nilsson
Anderslövs Boik–Skegrie BK 6–0
1–0 Patrik Assarsson, 2–0 Patrik Andersson, 3–0 Pontus Nilsson, 4–0 Mehmet Bajgora, 5–0 Andreas Olsson, 6–0 Kim Eriksson
FC Trelleborg–Klagstorps IF 6–2
1–0 Patrik Halili, 2–0 Casper Malmgren, 2–1 Flemmi Gashi, 3–1 Ilir Berisha, 4–1 Joel Svendsen, 5–1 Casper Malmgren, 5–2 Baki Krasniqi, 6–2 Johan Palmström
Skegrie BK–Näsets FF 4–2
0–1 Mats Saveras, 1–1 Tim Hallgren, 1–2 Mats Saveras, 2–2 Jesper Persson, 3–2 Joakim Wahlberg, 4–2 Joakim Wahlberg
Klagstorps IF–Anderslövs Boik 0–3
0–1 Mehmet Bajgora, 0–2 Mehmet Bajgora, 0–3 Patrik Andersson
FC Höllviken–FC Trelleborg 3–1
10 Eddie Ekbladh, 2–0 Nikola Zivanovic, 3–0 Mikael Hansson, 3–1 Caspar Malmgren
Sluttabell
1) FC Trelleborg 12 poäng 248, 2) FC Höllviken 12 168, 3) Anderslövs Boik 9, 4) Skegrie BK 7, 5) Klagstorps IF 4 6) Näsets FF 0
* FC Trelleborg och FC Höllviken till slutspel

Juniorer, grupp B
BK Höllviken–FC Trelleborg 2–2
0–1 Alexander Andersson, 1–1 Isak Andersson, 1–2 Alexander Andersson, 2–2 Oskar Grönvall
TFF–BK Höllviken 2–2
1–0 Denis Maluvic, 1–1 Albin Wihlock, 2–1 Markus Mojancewski, 2–2 Oskar Grönvall
FC Trelleborg–TFF 2–3
0–1 Denis Melovic, 1–1 Erik Råhstander, 1–2 Jens Sirviö, 1–3 Furkan Motori, 2–3 Nihad Delic
FC Trelleborg–BK Höllviken 0–1
Alex Veal
BK Höllviken–TFF 1–4
0–1 Denis Malovic, 0–2 Thom Nilsson, 0–3 Marjan Mojancewski, 0–4 Furkan Motori, 1–4 Albin Witlock
TFF–FC Trelleborg 4–3
1-0 Furkan Motori, 1–1 Nihad Delic, 2–1 Markus Mojancewski, 3–1 Denis Malovic, 4–1 Thom Nilsson, 4–2 Erik Råstander, 4–3 Fredrik Lindborg
Sluttabell
1) TFF 10 poäng, 2) BK Höllviken 5, 3) FC Trelleborg 1
* TFF och BK Höllviken till slutspel

TA-cupens slutspel:
Traditionellt sedan några år tillbaka avgörs TA-cupens slutspel torsdagen efter andra gruppspelshelgen, vilket innebär den 5 december i år. Matcherna börjar klockan 18.00 och det handlar om sammanlagt tretton matcher:
1) Juniorer, semifinal 1: Svedala IF–Trelleborgs FF, 2) Damer, semifinal 1: Klågerups Gif 1–KLågerups Gif 2, 3) Juniorer, semifinal 2: IFK Trelleborg–BK Höllviken, 4) Herrar, kvartsfinal 1: IFK Trelleborg–Skabersjö IF, 5) Herrar, kvartsfinal 2: FC Trelleborg–Vellinge FF, 6) Herrar, kvartsfinal 3: BFK Behar–FC Höllviken, 7) Herrar, kvartsfinal 4: Svedala IF–MF Pelister, 8) Damer, semifinal 2: IFK Trelleborg 2–BK Höllviken, 9) Herrar, semifinal 1: Segraren i match 4–segraren i match 5, 10) Herrar, semifinal 2: Segraren i match 6–segraren i match 7, 11) Juniorer, final, 12) Damer, final, 13) Herrar, final