Blogg

TA-cupen, första helgens gruppspel

TA-cupen, lördag

Damer, grupp A
Svedala IF 2–Klågerup 2 0–5
0–1 Jeliza Nilsson, 0–2 Emma Larsson, 0–3 Frida Grimström 0–4, Emma Larsson, 0–5 Frida Grimström
BK Höllviken–IFK 1 1–0
1–0 Cornelia Lindqvist
BK Höllviken–Svedala IF 2 1–0
1–0 Cornelia Lindqvist
IFK 1–Klågerup 2 0–0
Klågerup 2–BK Höllviken 2–2
1-0 Amelie Nordén, 2-0 Josefine Olsson, 2–1 Nathalie Malmberg, 2–2 Cornelia Lindqvist
Svedala IF 2–IFK 1 3–0
1–0 Norea Jeppsson, 2–0 Louise Olsson, 3–0 Norea Jeppsson

Sluttabell:
1) BK Höllviken 7 poäng, 2) Klågerup 5, 3) Svedala 3, 4) IFK Trelleborg 1

* BK Höllviken och Klågerup till slutspel.

Herrar, grupp C
BK Skansen–Gislövs IF 2–0
1–0 Pontus Andersson, 2–0 Filip Zahn,
Skanör/F–MF Pelister 2–5
0–1 Jasmin Besic, 0–2 Edin Kahrimanovic, 0–3 Omar Fakhro, 1–3 Dennis Olsson, 1–4 Jasmin Besic, 2–4 Viktor Ahnfeldt, 2–5 Ylli Kurtaj
MF Pelister–BK Skansen 5–2
1–0 Jasmin Besic, 2–0 Adnan Besic, 3–0 Vladimir Pasarikovski, 4–0 Vladimir Pasarikovski, 4–1 Filip Zahn, 5–1 Jasmin Besic, 5–2 Pontus Andersson
Gislövs IF–IFK 0–5
0–1 Haris Berisha, 0–2 Nerman Mehinagic, 0–3 Vahid Bektasevic, 0–4 Självmål, 0–5 Marko Lukic
Skanör/F–IFK 2–2
1–0 Kevin Rossing, 1–1 (straff) Haris Berisha, 2–1 Kevin Rossing, 2–2 Fadi El Hage
Gislövs IF–MF Pelister 0–5
0–1 Vladimir Pasarikovski, 0–2 Ismet Guta, 0–3 Omar Fakhro, 0–4 Ismet Guta, 0–5 Vladimir Pasarikovski
Skanör/F–Skansen 2–1
0–1 Andreas Marras, 1–1 Kevin Rossing, 2–1Viktor Ahnfeldt
IFK–MF Pelister 5–1
1–0 Haris Berisha, 2–0 Marko Lukic, 3–0 Marko Lukic, 4–0 Fredrik Jönsson, 5–0 Nerman Mehinagic, 5–1 Ismet Guta
Gislövs IF–Skanör/F 2–5
0–1 Marcus Gottfridén, 1–1 Arken Mazari, 1–2 Denis Olsson, 1–3 Dennis Olsson, 2–3 Viktor Nilsson, 2–4 Mikael Ahrzing, 2–5 Kevin Rossing
BK Skansen–IFK 1–4
0–1 Flamur Bajgora, 1–1 Gustav Lindquist, 1–2 Marko Lukic, 1–3 Fadi El Hage, 1–4 Valmir Zariqi, 1–5 Douglas Borglin, 2–5 Viktor Malmgren

Sluttabell:
1) IFK Trelleborg 10 poäng 2) MF Pelister 9, 3) Skanör/Falsterbo 7, 4) BK Skansen 3, 5) Gislövs IF 0

* IFK Trelleborg och MF Pelister till slutspelet

TA-cupen, söndag
Juniorer, grupp A
Svedala IF–V Ingelstads IS 5–2
1–0 Maurico Angel Sawo, 2–0 Marcus Movin, 3–0 Albert Åkesson, 3–1 Martin Svensson, 4–1 Philip Essfors, 4–2 Simon Offerlind, 5–2 Maurico Angel Sawo
IFK Trelleborg–Anderslövs Boik 4–0
1–0 Ali el-Dawi, 2–0 Valmir Zariqi, 3–0 Rekar Essa, 4–0 Ali El Dawi
IFK Trelleborg–Svedala IF 3–2
1–0 Reka Essa, 1–1 Marcus Movin, 1–2 Rasmus Leijon, 2–2 Rekar Essa, 3–2 Dardan Kastrati
Anderslövs Boik–V Ingelstads IS 0–3
0–1 Andreas Nilsson, 0–2 Oliver Demm, 0–3 Andreas Nilsson
V Ingelstads IS–IFK Trelleborg 1–4
1–0 Andreas Nilsson, 1–1 Amer Mulic, 1–2 Ali Del Dawi, 1–3 Dardan Kastrati, 1–4 Rekar Essa
Svedala IF–Anderslövs Boik 2–3
0–1 Mattias Ingvarsson, 0–2 Mattias Ingvarsson, 1–2 Maricio Angel Sawo, 1–3 Jonathan Kinolt, 2–3 Albert Åkesson

Sluttabell
1) IFK Trelleborg 9 poäng, 2) Svedala IF 3 poäng och 9–8 i målskillnad, 3) V Ingelstads IS 3 poäng och 6–9, 4) Anderslövs Boik 3 poäng och 3–9

* IFK Trelleborg och Svedala IF till slutspel

Herrar, grupp D
L Beddinge BK–Minnesbergs IF 0–2
0–1 Fredrik Widman, 0–2 Jakup Guta
Svedala IF–V Ingelstads IS 2–0
1–0 Ola John Jönsson, 2–0 Viktor Kullberg
BK Höllviken–Skabersjö IF 0–1
0–1 Patrik Karlsson
Minnesbergs IF–Svedala IF 2–5
0–1 Zebastian Jönsson, 0–2 Robin Rynsza, 0–3 Zebastian Jönsson, 1–3 Jakup Guta, 2–3 Miroslav Tanzsjevic, 2–4 Kristoffer Persson, 2–5 Joacim Söderlund
Skabersjö IF–L Beddinge BK 2–0
1–0 Mattias Olsson, 2–0 Patrik Karlsson
V Ingelstads IS–BK Höllviken 1–1
0–1 Emil Norstedt, 1–1 Pontus Almén
L Beddinge BK–BK Höllviken 2–3
1–0 Ola Åkesson, 1–1 Oliver Davholt, 2–1 Martin Zulewski, 2–2 Marcus Tinmark, 2–3 Emil Norstedt
V Ingelstads IS–Minnesbergs IF 3–0
1–0 Marco Hollau, 2–0 Jesper Stjärna, 3–0 Jesper Stjärna
Svedala IF–Skabersjö IF 4–1
1–0 Simon Hult, 1–1 Mattias Schöön, 2–1 Simon Hult, 3–1 Joakim Söderlund, 4–1 Ola Jönsson
Skabersjö IF–V Ingelstads IS 2–2
1–0 Patrik Karlsson, 1–1 Pontus Almén, 2–1 Mattias Olsson, 2–2 Erik Ekelin
L Beddinge BK–Svedala IF 0–7
0–1 Zebastian Jönsson, 0–2 Ola John Jönsson, 0–3 Kristoffer Persson, 0–4 Viktor Kullberg, 0–5 Ola John Jönsson, 0–6 Simon Hult, 0–7 Ola John Jönsson
BK Höllviken–Minnesbergs IF 5–1
1–0 Emil Norstedt, 2–0 Markus Swane, 3–0 Alexander Arcombe, 4–0 Emil Norstedt, 5–0 Niklas Svensson, 5–1 Jakup Guta
V Ingelstads IS–L Beddinge BK 0–3
0–1 Fredrik Christensson, 0–2 Rasmus Olsson, 0–3 Robin Henricsson
Minnesbergs IF–Skabersjö IF 1–2
0–1 Patrik Karlsson, 0–2 David Nilsson, 1–2 Fredrik Widman
Svedala IF–BK Höllviken 4–2
1–0 Robin Ryszma, 2–0 Zebastian Jönsson, 2–1 Niklas Svensson, 3–1 Axel Odell, 4–1 Zebastian Jönsson, 4–2 Oliver Davholt

Sluttabell
1) Svedala IF 15 poäng, 2) Skabersjö IF 10 poäng, 3) BK Höllviken 7 poäng, 4) Västra Ingelstads IS 5 poäng, 5) Minnesbergs IF 3 poäng, 6) Lilla Beddinge BK 3 poäng