Blogg

FCT live på helgens meny

Andra omgången fortsätter med en rad härliga dueller och ska några matcher plockas fram som extra intressanta, blir det dessa:

Prespa Birlik-IFK, FCT-Limhamns FF, Gislöv-Skegrie och Behar-Gylle och frågorna blir dessa:

1) Kan IFK komma tillbaka efter att ha tappat 2-0 mot Råå till oavgjort 2-2?
2) Hur bra är egentligen FCT – med massor av rutin i laget? 3-2 borta i premiären mot IFK Malmö inne på stadion ger vid handen – tycker jag – att Limhamns FF kommer att få sig en rejäl omgång på Ymorvallen, eller…?
3) Kan Skegrie komma tillbaka efter hela 0-5 mot Behar eller kan Gislöv fortsätta segerraden efter nästan lika klara 3-0 borta mot Kick?
4) Kan Gylle matcha Behar eller är Albäcksgänget så bra som man hittills visat?

På programmet live denna helg står Liria-Skansen, FC Trelleborg-Limhamns FF, Gislöv-Skegrie samt Behar-Gylle. Speciellt intressant ska det bli att se Fisnik Shala i FCT:s helblå division fyra-kostym och två segermål i premiären lovar minst sagt gott. Samspelet med Daniel Jovanovic stämde redan från början och även hans insats kommer att stå i fokus.

Andra omgångens kompletta spelprogram ser ut så här:

Division 3 Södra Götaland
Lördag: Malmö City-Höganäs kl 13, Svedala IF-Staffanstorps Gif kl 13, FC Höllviken-Åkarps IF kl 14, KSF Prespa Birlik-IFK Trelleborg kl 15, Råå-Kulladal kl 15.
Söndag: BW 90-Furulund kl 17

TA-tipset:
Prespa Birlik-IFK Trelleborg 2-2

Division 4 Sydvästra
Fredag: Balkan-BK Höllviken kl 18.30
Lördag: FC Trelleborg-Limhamns FF kl 14, Rydsgård-Lilla Torg kl 15, Hyllie-Flagg kl 15, Bunkeflo FF-IFK Malmö kl 15, Husie-Oxie kl 15

TA-tipset:
FC Trelleborg-Limhamns FF 6-1

Division 5 södra
Fredag: Liria-Skansen kl 18.30
Lördag: Nydala-Vången kl 13, Skabersjö-Barrikaden kl 13, Skanör/Falsterbo-Eriksfält kl 13, Croatia-Smygehuk kl 14, Vellinge-Pelister kl 14

TA-tipset:
Liria-Skansen 2-2, Croatia-Smygehuk 1-2, Vellinge-Pelister 3-2

Division 6 Södra
Fredag: Näsets FF-Kick kl 19
Lördag: Bosnien-Klagstorp kl 13, V Ingelstad-Heleneholm kl 14, Gislöv-Skegrie kl 15, KF Malmö-Anderslöv kl 15
Söndag: Behar-Gylle kl 14

TA-tipset:
Bosnien-Klagstorp 2-2, Gislöv-Skegrie 3-1, KF Malmö-Anderslöv 1-3, Behar-Gylle 3-1

Division 7 Sydvästra
Lördag: VVK-Möllan kl 12, Holmeja-L Beddinge kl 13, Vellinge FF-Minnesberg kl 14, Lokomotiv-Türk Anadolu kl 14, Kurdiska-Teknologkåren kl 15

TA-tipset:
Holmeja-Lilla Beddinge 2-2, Vellinge FF-Minnesberg 2-1

… och så var det ju även division 5 Bohuslän och där premiärspelas Smögens IF-Henåns IF lördag kl 15 på Havsvallen

TA-tipset:
Smögen-Henån 2-0

Sigges katederhörna:
I dag står matematik på schemat och det handlar om en liten klurighet:

”Väl ett tal med tre olika siffror, t ex 498. Skriv talet baklänges, 894. Räkna ut skillnaden mellan talen, 894-498 = 396
Lägg ihop siffrorna i svaret: 3 + 9 + 6 = 18
Lägg ihop siffrorna i det nya svaret: 1 + 8 = ?
Pöva nu på samma sätt minst tre gånger. Vilka svar får du?
Som en extra utmaning; pröva nu likadant med ett fyrsiffrigt tal och så ta även det i repris tre gånger”.

”Småklubbsfotboll – när fotbollen é som allra störst!”

// Sigge