Blogg

TA-Cupen är lottad

En månad kvar men redan nu är gruppspelet lottat och efterhand kommer även det kompletta gruppspelet att presenteras.

När det trogna, gamla gardet – med IFK-ikonen, Lars-Olof Hansson i spetsen – tackade för sig i och med fjorårets turnering och efter otroliga 35 år som huvudansvariga för TA-Cupen – då fanns mycket som talade för en nedläggning.

Dock; Söderslättshallen bokades tidigt ”ifall att” och idéer om en möjlig fortsättning tog efter hand fart. Tillsammans med Trelleborgs Fotbollsdomarklubb och i samverkan med Trelleborgs Allehanda – ja, då ska vi helt enkelt dra TA-Cupen vidare!

När anmälningstiden gick ut under torsdagen hade följande antal lag anmält sig:

21 seniorlag, 9 damlag och fem juniorlag!

Fantastiskt, så klart men vi ska vara ärliga och jämfört med tidigare har vi gått aningen utanför TA:s spridningsområde. Det innebär att vi hälsar lag från Skurup, Janstorp, Rydsgård och Ystad speciellt välkomna!

Dessutom har BK Höllviken, Vellinge IF och Västra Ingelstads IS återvänt efter några år utanför TA-Cupen.

På det riktigt lokala planet saknas som oftast BK Skansen och det är, så klart, tråkigt och speciellt i år, när man kunde visat upp sig som ett nytt division fem-lag.

FC Trelleborgs duktiga juniorer får heller inte chansen att visa upp sig för nära och kära i en garanterat fullsatt Söderslättshall. Till just slutspelskvällen hade man definitivt kunnat nå fram men tyvärr – ledarna har valt andra cuper i år.

Gruppspelet avgörs lördagen den 25/11, söndagen den 26/11 och lördagen den 2/12. Slutspelskvällen avgörs som ”alltid” första torsdagen i december och som i år är den 7/12.

Så här utföll gruppindelningen och det kompletta spelprogrammet kommer att presenteras i veckan som följer:

Seniorer
Lördagen den 25/11
Grupp A:
IFK Trelleborg, ÖT Smygehuk FF, Skabersjö IF, Skegrie BK och FC Näset.

Lite kuriosa här och tränarduon, Philip Beach och Tony Qvist, som precis lämnat Skegrie BK efter tre fina år och där man avslutade magiskt – genom att vända kvalet mot Lindeborg och där Skegrie därmed fortsätter i division fem, dessa två populära tränare fortsätter nu …

… i FC Näset och som alltså här ligger i samma grupp som Skegrie!

Söndagen den 26/11
Grupp B:
TFF, BK Höllviken, Klagstorps IF, Vellinge FF och Gylle AIF.

Lördagen den 2/12
Grupp C:
Rydsgårds AIF, MF Pelister, Janstorps AIF, Västra Ingelstads IS och Lilla Beddinge BK.

Lördagen den 2/12
Grupp D:
FC Trelleborg, Vellinge IF, Anderslövs Boik, Gislövs IF, BFK Behar och FC Plisat – ett lag från Ystad.

* Här går de två bäst placerade lagen i varje grupp till kvartsfinalspel under slutspelskvällen.

Damer
Lördagen den 25/11
Grupp A:
Limhamn Bunkeflo, IFK Trelleborg, Gislövs IF och TFF1.

Lördagen den 2/12
Grupp B:
Skurups AIF, BK Höllviken, TFF2, Janstorps AIF och ÖT Smygehuk FF.

* Likadant här – de två bäst placerade lagen i grupperna går till slutspelet men då handlar det direkt om två semifinaler.

Juniorer
Söndagen den 26/11
Det handlar här om en (1) grupp, där fem lag spelar en serie – där alla möter alla.

De två bästa lagen spelar final under slutspelskvällen.
TFF1, TFF2, Sövestads IF. Lilla Beddinge BK och ÖT Smygehuk FF/Gislövs IF.

Tiderna i Söderslättshallen de aktuella gruppspelsdagarna är dessa:

* Lördagen den 25/11 kl 0900-1500
* Söndagen den 26/11 kl 0900-1500
* Lördagen den 2/12 kl 0900-1800

”Småklubbsfotboll – när fotbollen é som allra störst!”