Blogg

TA-Cupen 2017, gruppspelet

Denna information kommer även att lämnas till alla kontaktpersoner i de olika klubbarna.

Här följer det kompletta spelprogrammet gällande gruppspelet och tävlingskommittén vill speciellt uppmärksamma samtliga deltagare på sex viktiga saker:

1. Att HÅLLA TIDEN inför varje match och med tanke på att det i år är rekordmånga lag anmälda – då finns inte mycket tid att spela med!
2. Att HA KOLL PÅ TRÖJFÄRGEN hos motståndarna i aktuell grupp och att ha med reservtröjor, där det behövs!
3. Att SKRIVA IN NAMNEN på spelarna inklusive personnummer – på den talong som finns utlagd vid entrén och vid sekretariatet. Man kan i möjligaste mån använda – och lägga till eller dra ifrån namn på den laguppställning som gäller inför första matchen.
4. Att använda RÄTT AVBYTARBÄNK och där hemmalaget alltid har den till höger – sett utifrån planen.
5. Att göra SPELARBYTEN inom avsett område.
6. Att avbytare hela tiden SITTER MED VÄST PÅ.

Pauserna som är inlagda i spelprogrammet är inga pauser som sådana utan enbart till för att ta igen eventuell tappad tid och spelet fortsätter därför ganska omgående utan speciellt uppehåll. Det innebär också, att de lag som har match direkt efter pauserna bör vara beredda på spel även några minuter före utsatt matchstart.

Matchtiden är 1×13 minuter och de två bäst placerade lagen i varje grupp går vidare till slutspelet, torsdagen den 7/12. Alla matcher avgörs i Söderslättshallens A-del.

Lördagen den 25/11
Seniorer, grupp A:
IFK Trelleborg, blå-vitrandig tröja, ÖT Smygehuk FF, grön-vitrandig tröja, Skabersjö IF, gul tröja, Skegrie BK, grön tröja, FC Näset, mörkblå tröja

Damer, grupp A:
Limhamn Bunkeflo, röd tröja, IFK Trelleborg 1, blå-vitrandig tröja, IFK Trelleborg 2, blå-vitrandig tröja, Trelleborgs FF 1 , blå tröja, Gislövs IF, röd tröja

0900 Seniorer, grupp A IFK Trelleborg-FC Näset
0915 Seniorer, grupp A ÖT Smygehuk FF-Skegrie BK
0930 Damer, grupp A Limhamn Bunkeflo-IFK Trelleborg 2
0945 Damer, grupp A IFK Trelleborg 1-Trelleborgs FF 1
1000 Seniorer, grupp A Skabersjö IF-ÖT Smygehuk FF
1015 Seniorer, grupp A IFK Trelleborg-Skegrie BK
1030 Damer, grupp A Gislövs IF-IFK Trelleborg 1
1045 Damer, grupp A Limhamn Bunkeflo-Trelleborgs FF 1
1100 Seniorer, grupp A FC Näset-ÖT Smygehuk FF
1115 Seniorer, grupp A Skegrie BK-Skabersjö IF
1130 Paus!
1145 Damer, grupp A IFK Trelleborg 1-IFK Trelleborg 2
1200 Damer, grupp A Gislövs IF-Trelleborgs FF 1
1215 Seniorer, grupp A IFK Trelleborg-ÖT Smygehuk FF
1230 Seniorer, grupp A Skabersjö IF-FC Näset
1245 Damer, grupp A Limhamn Bunkeflo-IFK Trelleborg 1
1300 Damer, grupp A Gislövs IF-IFK Trelleborg 2
1315 Seniorer, grupp A IFK Trelleborg-Skabersjö IF
1330 Seniorer, grupp A FC Näset-Skegrie BK
1345 Damer, grupp A Limhamn Bunkeflo-Gislövs IF
1400 Damer, grupp A Trelleborgs FF 1-IFK Trelleborg 2

Söndagen den 26/11
Seniorer, grupp B:
Trelleborgs FF, blå tröja, Gylle AIF, blå tröja, BK Höllviken, röd-vitrandig tröja, Vellinge FF, blå tröja, Klagstorps IF, röd tröja

Juniorer, grupp A:
Trelleborgs FF 1 och Trelleborgs FF 2, blå tröja, ÖT SmygehukFF/Gislövs IF, Grön-vitrandig tröja, Lilla Beddinge BK, grön tröja, Sövestads IF, röd tröja

0900 Seniorer, grupp B Trelleborgs FF-Gylle AIF
0915 Seniorer, grupp B BK Höllviken-Vellinge FF
0930 Juniorer, grupp A Trelleborgs FF 1- Sövestads IF
0945 Juniorer, grupp A Trelleborgs FF 2-ÖT Smygehuk FF/Gislövs IF
1000 Seniorer, grupp B BK Höllviken-Klagstorps IF
1015 Seniorer, grupp B Vellinge FF-Trelleborgs FF
1030 Juniorer, grupp A Trelleborgs FF 2-Lilla Beddinge BK
1045 Juniorer, grupp A ÖT Smygehuk FF/Gislövs IF-Trelleborgs FF 1
1100 Seniorer, grupp B Gylle AIF-BK Höllviken
1115 Seniorer, grupp B Vellinge FF-Klagstorps IF
1130 Paus!
1145 Juniorer, grupp A Trelleborgs FF 2-Sövestads IF
1200 Juniorer, grupp A Lilla Beddinge BK-ÖT Smygehuk FF/Gislövs IF
1215 Seniorer, grupp B Trelleborgs FF-BK Höllviken
1230 Seniorer, grupp B Klagstorps IF-Gylle AIF
1245 Juniorer, grupp A Sövestads IF-Lilla Beddinge BK
1300 Juniorer, grupp A Trelleborgs FF 1-Trelleborgs FF 2
1315 Seniorer, grupp B Trelleborgs FF-Klagstorps IF
1330 Seniorer, grupp B Gylle AIF-Vellinge FF
1345 Juniorer, grupp A Trelleborgs FF 1-Lilla Beddinge BK
1400 Juniorer, grupp A ÖT Smygehuk FF/Gislövs IF-Sövestads IF

Lördagen den 2/12
Seniorer, grupp C:
Rydsgårds AIF, blåsvart tröja, Lilla Beddinge BK, grön tröja, MF Pelister, grön tröja, Västra Ingelstads IS, gul tröja, Janstorps AIF, röd tröja.

Seniorer, grupp D:
BFK Behar, vit tröja, Vellinge IF, röd tröja, Gislövs IF, röd tröja, Anderslövs Boik, vit tröja, FC Trelleborg, marinblå tröja, FC Plisat, röd-svart tröja

Damer, grupp B:
Skurups AIF, grön tröja, ÖT Smygehuk FF, grön-vitrandig tröja, BK Höllviken, röd-vitrandig tröja, Janstorps IF, röd tröja, Trelleborgs FF 2, blå tröja.

0830 Seniorer, grupp C Rydsgårds AIF-Lilla Beddinge BK
0845 Seniorer, grupp C MF Pelister-Västra Ingelstads IS
0900 Damer, grupp B Skurups AIF-ÖT Smygehuk FF
0915 Damer, grupp B BK Höllviken-Trelleborgs FF 2
0930 Seniorer, grupp C MF Pelister-Janstorps AIF
0945 Seniorer, grupp C Västra Ingelstads IS-Rydsgårds AIF
1000 Damer, grupp B BK Höllviken-Janstorps AIF
1015 Damer, grupp B Trelleborgs FF 2-Skurups AIF
1030 Seniorer, grupp C Lilla Beddinge BK-MF Pelister
1045 Paus!
1100 Seniorer, grupp C Västra Ingelstads IS-Janstorps AIF
1115 Damer, grupp B ÖT Smygehuk FF-BK Höllviken
1130 Damer, grupp B Trelleborgs FF 2-Janstorps AIF
1145 Seniorer, grupp D BFK Behar-Vellinge IF
1200 Seniorer, grupp D Gislövs IF-Anderslövs Boik
1215 Seniorer, grupp C Rydsgårds AIF-MF Pelister
1230 Seniorer, grupp C Janstorps AIF-Lilla Beddinge BK
1245 Seniorer, grupp D FC Trelleborg-Anderslövs Boik
1300 Seniorer, grupp D BFK Behar-Gislövs IF
1315 Seniorer, grupp D FC Plisat-Anderslövs Boik
1330 Paus!
1345 Seniorer, grupp C Rydsgårds AIF-Janstorps AIF
1400 Seniorer, grupp C Lilla Beddinge BK-Västra Ingelstads IS
1415 Seniorer, grupp D FC Plisat-Vellinge IF
1430 Damer, grupp B Skurups AIF-Janstorps AIF
1445 Damer, grupp B ÖT Smygehuk FF-Trelleborgs FF 2
1500 Seniorer, grupp D FC Trelleborg-Vellinge IF
1515 Seniorer, grupp D Anderslövs Boik-BFK Behar
1530 Seniorer, grupp D FC Plisat-Gislövs IF
1545 Damer, grupp B Skurups AIF-BK Höllviken
1600 Damer, grupp B Janstorps AIF-ÖT Smygehuk FF
1615 Seniorer, grupp D FC Trelleborg-BFK Behar
1630 Seniorer, grupp D Vellinge IF-Gislövs IF
1645 Seniorer, grupp D FC Plisat-FC Trelleborg
1700 Seniorer, grupp D Vellinge IF-Anderslövs Boik
1715 Seniorer, grupp D Gislövs IF-FC Trelleborg
1730 Seniorer, grupp D FC Plisat-BFK Behar