Blogg

Småklubbskrönikan, den 9 maj 2017

* En nästan rakt igenom hellyckad fotbollshelg!

Ja, det stämmer väl in på Trelleborgslagen – ända uppe från IFK i division tre till Gylle AIF i division sju.

En och annan förlust är ju nästan oundviklig men någon riktig smocka – nej, det var inget lag som åkte på en sådan!

Till vinnarna hör:

* IFK – som vann över Hörby med 3-2
* Skegrie BK – som vann över Barrikaden med 3-0
* Anderslövs Boik – som vann med klara 4-0 mot Torna Hällestad
* Klagstorps IF – som vann i Bara med 3-2
* BK Skansen – som vann med 6-2 mot Lindeborg
* Gislövs IF – som vann mot Klågerup med 4-1
* Gylle AIF – som vann med hela 9-1 borta mot Glemmingebro.

Och så till lagen som åtminstone också tog poäng:

* FC Trelleborg fick endast 1-1 hemma mot BK Höllviken och det var en stor besvikelse – om man ska tro tränaren, Peter Nilsson.
* ÖT Smygehuk FF – som nådde 1-1 mot Balkan.

Till sist de tre lag som blev de enda förlorande lagen på det lokala planet i helgen som gick:

* MF Pelister – som föll med 0-1 mot Kosova
* Lilla Beddinge BK – som förlorade mot Baskemölla med 1-2
* BFK Behar – som föll med 2-3 mot Afro.

”Småklubbsfotboll – när fotbollen é som allra störst!”

Veckans …
… vändningar: IFK låg under med 0-2 hemma mot Hörby FF men vände till seger med 3-2 och precis samma bedrift stod Klagstorp för i Bara.
… presentation: Äntligen fick duktige Andreas Persson ikläda sig IFK-dressen som matchvinnare och när han väl var där – ja, då blev han också dubbel målskytt!
… straffskytt: BK Höllvikens duktige Tim Jörvall satte elegant bollen i mål och därmed ganska tidigt 0-1 på Ymorvallen och mot FC Trelleborg.
… rutin: Den bjöd ÖT Smygehuks tränare, Michael ”Åhus” på, när han under 90 minuter iklädde sig stopperrollen i Grönvitt.
… busmatcher: Matchen på Ymorvallen räknar vi till dessa och ”varningsmatchen” vanns tyvärr av Höllviken med 5-2 och där dessutom Filip Nyléns andra gula kort logiskt blev till ett rött.
Den andra matchen som tyvärr får etiketten är Husie-Vellinge FF och där hemmalaget vann ”varningsmatchen” med 8-6 men där Vellinge åkte på två utvisningar. Resultatet? 3-2 till Vellingelaget.
… nolla: Ja, nu är det endast Pelister – av alla ”våra” lag som fortfarande är poänglöst.
… ketchupeffekt: den gäller för Gislövs IF och som kom poänglöst till Klågerup men som inledde med att göra 0-4, innan hemmalaget kunde reducera till slutresultatet 1-4.
… matchvinnare: Gislövs Viktor Nilsson var bara en att lägga till IFK:s Andreas Persson och en annan var Anderslövs, Sebastian Lindahl och båda dessa blev tremålsskyttar.
… supermålskytt: Ja, vad kan man väl annars kalla Gylles Adel Mekic – som gjorde hela handen full med mål borta i Glemmingebro?
… storseger: Adels många mål bidrog i hög grad till Gylles mastodontseger och som kom att lyda på hela 9-1.
… serieledare: BK Skansen tronar i sexans topp och är också Trelleborgsfotbollens enda!
… kontringsmål: Ett sådant föll Lilla Beddinge på i hemmamatchen mot Baskemölla och det kändes lite onödigt, eftersom man nog lite till mans trodde att Figge Roths kvittering till 1-1 och med endast minuter kvar skulle räcka till en poäng. Nu blev det 1-2.
… förlust: Det dröjde till den tredje seriematchen i comebacken, innan Behar åkte på en förlust och det var Afro FK som vann på Albäcksvallen med 3-2.
… match: Den går garanterat på Gylle Stadion och på lördag kl 14 är det avspark i derbyt mot Lilla Beddinge BK!

* Skytteliga:
* 10 mål: Christoffer Petersson, BK Skansen, Adel Mekic, Gylle AIF
* 4 mål: Asmir Rozajac, Klagstorps IF, Sebastian Lindahl, Tristan Madsen, Anderslövs Boik, Viktor Nilsson, Gislövs IF, Robert Nilsson, Lilla Beddinge BK
* 3 mål: Andreas Persson, IFK, Joel Svendsen, FC Trelleborg, Andreas Lindquist, BK Skansen
* 2 mål: Joan Hofvander, IFK, Edin Cakovic, ÖT Smygehuk FF, Jörgen Håkansson, Philip Nilsson, FC Trelleborg, Bilal Fakhro, Haris Rozajac, Klagstorps IF, Gustav Larsson, Linus Bladh, BK Skansen, Anton Persson, Felix Harletun, Gislövs IF, Qasim Behrami, BFK Behar, Hassan Al-Ameeri, Vinkar Khoshawi Essa Essa, Gylle AIF

* Veckans matcher
* Division 3 Södra Götaland
Kulladals FF-IFK, lördag kl 14
* Division 4 Sydvästra
FBK Balkan-FC Trelleborg, fredag kl 19, MF Pelister-Malmö City, ÖT Smygehuk FF-NK Croatia, lördag kl 14
* Division 5 Sydvästra
Bosnien Hercegovinas SK-Skegrie BK, fredag kl 19
* Division 5 Södra
Anderslövs Boik-Skabersjö IF, lördag kl 13, Klagstorps IF-Skivarps GoIF, söndag kl 13
* Division 6 Södra
Gislövs IF-KSF Srbija, lördag kl 13, Svedala IF-BK Skansen, kl 14
* Division 7 Sydvästra
BFK Behar står över
* Division 7 Sydöstra
Gylle AIF-Lilla Beddinge BK, lördag kl 14