Blogg

Nykomlingarna imponerade i TA-Cupen

Lördagens avslutande gruppspel blev i första hand till debutanternas gruppspel och då menas lag som är med i TA-Cupen för allra första gången.

I grupp C blev det till en tuff kamp mellan Janstorps AIF och Rydsgårds AIF och grannarna utanför Skurup hamnade på samma segerpoäng och där gruppfinalen lagen emellan slutade oavgjort, 2-2.

Det innebär, att båda lagen finns med i torsdagens slutspel och båda – eller kanske Janstorp allra mest – kommer att tillhöra favoriterna till att ta hem årets upplaga av TA-Cupen!

Janstorp leds på bästa sätt av förre TFF-aren, Patrick Nilsson som spelande tränare men han har god hjälp av trelleborgarna; Magnus Bönnemark och Sebastian Kristensson men såväl Tobias Hansson som Christian Ahlström saknades skadade.

En annan – med TFF-spel tillbaka i tiden och på den tiden vinnare av TA-Cupens skytteliga två gånger; Fabian Karlsson – han blev bara hetare och hetare ju längre lördagens spel led och han bli en avgörande spelare för Janstorp även i slutspelet.

Många hade nog trott på Pelisters skutspelsmöjligheter i denna grupp men trelleborgarna var inte riktigt att känna igen. En ynka seger – mot ett kämpande Lilla Beddinge och oavgjort mot Västra Ingelstad – det blev summeringen för Pelisters del och som sagt; många var besvikna efteråt.

I grupp D fanns en tredje nykomling och det handlade om FC Plisat, från Ystad. Ett intressant och duktigt lag och som specialiserat sig på futsalvarianten av fotboll och redan från början förstod man att det fanns kvaliteter hos spelarna.

Man besegrade Behar, Vellinge IF, Gislöv och Anderslöv och spelade oavgjort mot FC Trelleborg. Samma gällde för FCT – och alltså oavgjort mot Plisat men Trelleborgslaget vann gruppen på bättre målskillnad.

FC Trelleborg var kanske ändå laget för dagen och då sett på det fyndiga anfallsspel som väl i första hand Haris Berisha, Haris Smriko och Samuel Möller bjöd på.

I övrigt stretade i första hand Gislöv emot bra och hade chansen till slutspel ”ända in i kaklet” och 0-2 mot FCT och 0-1 mot Plisat är verkligen inget att skämmas över.

Däremot hade man väl kanske hoppats mer på både Anderslöv och Vellinge IF, medan Behar imponerade lite smått emellanåt.

Damerna till sist – denna gång och här imponerade Skurups AIF stort!

Skurup hamnade på samma poäng som TFF 2 och det inbördes mötet slutade mållöst men Skurupstjejerna vann gruppen på bättre målskillnad.

TFF-tjejernas andraplats innebär ju två TFF-lag i slutspelet och därmed visar ju också Trelleborgs nya division två-lag på en bred seniortrupp. Och den är väl inte spikad och klar ännu – kan man väl tänka.

Skurup – som har att möta TFF 1 i semifinalen på torsdag – har nog goda chanser att hindra TFF från att få två lag i finalen. Om nu inte de duktiga tjejerna i Vellinge IF sätter en käpp i hjulet för TFF 2 …

”Småklubbsfotboll – när fotbollen é som allra störst!”

Damer, grupp B:
* Skurups AIF-ÖT Smygehuk 4-0
1-0 Nike Törnqvist, 2-0 Fridha Bergqvist, 3-0 Johanna Hansson, 4-0 Therese Persson
* BK Höllviken-TFF 2 0-2
0-1 Sofie Nielsen, 0-2 Filippa Dahlgren
* BK Höllviken-Janstorps AIF 1-0
1-0 Amalia Mahdi
* ÖT Smygehuk-BK Höllviken 0-2
0-1 Linn Kallenberg, 0-2 Linn Kallenberg
* TFF 2-Janstorps AIF 1-0
1-0 Sofie Nielsen
* Skurups AIF-BK Höllviken 3-0
1-0 Tilde Olsson, 2-0 Therese Pehrsson, 3-0 Fridha Bergqvist
* Skurups AIK-Janstorps AIF 3-0
1-0 Alicia Thoresen, 2-0 Tilde Olsson, 3-0 Frida Kristensson
* ÖT Smygehuk-TFF 2 0-3
0-1 Sofie Nielsen, 0-2 Caroline Williamsdotter, 0-3 Felicia Miller
* Janstorps AIF-ÖT Smygehuk 3-0
1-0 Amanda Holmstedt, 2-0 Amanda Holmstedt, 3-0 Jennie Karlsson
* TFF 2-Skurups AIF 0-0

Slutställning, damer grupp B:
1)Skurups AIF 10 poäng och 9-0 i målskillnad, 2)TFF 2 10 poäng och 6-0 i målskillnad, 3)BK Höllviken 6 poäng, 4)Janstorps AIF, 5)ÖT Smygehuk FF 0 poäng

* Skurups AIF och TFF 2 till torsdagens slutspel.

Seniorer, grupp C:
* Rydsgårds GIF-L Beddinge BK 4-0
1-0 Hampus Svensson, 2-0 Patryk Löfgren, 3-0 Johan Kronvall, 4-0 Pontus Haraldsson
* MF Pelister-V Ingelstads IS 1-1
1-0 Filip Tasevski, 1-1 Simon Offerlind
* MF Prlister-Janstorps AIF 0-4
0-1 Adam Barchan, 0-2 Magnus Bönnemark, 0-3 Robin Lindqvist, 0-4 Magnus Bönnemark
* V Ingelstads IS-Rydsgårds AIF 3-3
1-0 Simon Offerlind, 2-0 Måns Eriksson, 2-1 Pontus Haraldsson, 3-1 Simon Offerlind, 3-2 Patryk Löfgren, 3-3 (straff) Johannes Wetterberg
* L Beddinge BK-MF Pelister 0-3
0-1 Ardit Gjoci, 0-2 Ardit Gjoci, 0-3 Darko Nikolov
* V Ingelstads IS-Janstorps AIF 1-1
0-1 Sebastian Kristensson, 1-1 (straff) Måns Eriksson
* Rydsgårds AIF-MF Pelister 5-2
1-0 Pontus Haraldsson, 2-0 Mattias Hansson, 3-0 Pontus Haraldsson, 3-1 Darko Nikolov, 3-2 Ardit Gjoci, 4-2 HampusHenricsson, 5-2 Hampus Henricsson
* Janstorps AIF-L Beddinge BK 7-0
1-0 Fabian Karlsson, 2-0 Robin Lindqvist, 3-0 Fabian Karlsson, 4-0 Patrick Nilsson, 5-0 Fabian Karlsson, 6-0 Magnus Bönnemark, 7-0 Hampus Yllinen
* Rydsgårds AIF-Janstorps AIF 2-2
0-1 Fabian Karlsson, 1-1 Patryk Löfgren, 1-2 Patrick Nilsson, 2-2 Marcus Hansson
* L Beddinge BK-V Ingelstads IS 0-5
0-1 Simon Offerlind, 0-2 Simon Offerlind, 0-3 Filip Ekberg-Bleckby, 0-4 Linus Dehrim, 0-5 Henrik Fehland

* Slutställning, seniorer grupp C:
1)Janstorps AIF 8 poäng och 14-3 i målskillnad, 2)RydsgårdsAIF 8 poäng och 14-7 i målskillnad, 3)V Ingelstads IS 6 poäng, 4)MF Pelister 4 poäng, 5)L Beddinge BK 0 poäng

* Janstorps AIF och Rydsgårds AIF till torsdagens slutspel.

Seniorer, grupp D
* Gislövs IF-Anderslövs Boik 2-1
0-1 Andreas Olsson, 1-1 Marcus Lundell, 2-1 Viktor Nilsson
* BFK Behar-Vellinge IF 1-0
1-0 Ilir Berisha
* FC Trelleborg-Anderslövs Boik 4-1
1-0 Samuel Möller, 1-1 Mattias Hansson, 2-1 Johan Palmström, 3-1 Mirza Dubicanac, 4-1 (straff) Haris Berisha
* BFK Behar-Gislövs IF 1-2
1-0 Quendrim Avdyli, 1-1 Marcus Lundell, 1-2 Tobias Täubert
* FC Plisat-Anderslövs Boik 3-1
1-0 Isak Björklund, 1-1 Tom Olofsson, 2-1 (straff) Mirsad Hashani, 3-1 Arben Sfishta
* FC Plisat-Vellinge IF 1-0
1-0 Mirsad Hashanij
* FC Trelleborg-Vellinge IF 1-0
1-0 Haris Smriko
* Anderslövs Boik-BFK Behar 0-2
0-1 Visar Ademi, 0-2 Quendrim Avdyli
* FC Plisat-Gislövs IF 1-0
1-0 Isak Björklund

* FC Trelleborg-BFK Behar 3-0
1-0 Mirza Dubicanac, 2-0 Haris Smriko, 3-0 Haris Smriko
* Vellinge IF-Gislövs IF 2-3
0-1 André Andersson, 0-2 Viktor Malmgren, 1-2 Oscar Ekman, 2-2 Oscar Ekman, 2-3 Viktor Nilsson
* FC Plisat-FC Trelleborg 1-1
1-0 Marcus Ericsson, 1-1 Johan Palmström
* Vellinge IF-Anderslövs Boik 2-3
1-0 Anton Svedberg, 1-1 Andreas Ohlsson, 1-2 Teddi Nicollo, 2-2 Carl Wreme, 2-3 Andreas Olsson
* Gislövs IF-FC Trelleborg 0-4
0-1 Haris Smriko, 0-2 Samuel Möller, 0-3 Haris Berisha, 0-4 Albert Zhigolli
* FC Plisat-BFK Behar 4-2
1-0 Arben Sfishta, 1-1 Albion Merovci, 2-1 Mirsad Hashani, 2-2 Albion Merovci, 3-2 Mirsad Hashani, 4-2 Marcus Eriksson

* Slutställning, seniorer grupp D:
1)FC Trelleborg 13 poäng och 11-2 i målskillnad, 2)FC Plisat 13 poäng och 10-4 i målskillnad 3)Gislövs IF 9 poäng, 4)BFK Behar 6 poäng och 5-9 i målskillnad, 5) Anderslövs Boik 3 poäng, 6) Vellinge IF 0 poäng

* FC Trelleborg och FC Plisat till torsdagens slutspel.