Blogg

DM-spelet tar vid i kylan

Sex lokala klubbar spelar om DM för herrar och tre för damer och gruppspelet inleds på bred front under helgen.

DM-spelet för herrar tenderade att minska ganska drastiskt för några år sedan men har ändå de senaste säsongerna legat på lite drygt 100 föreningar som deltar.

När det gäller gruppspelet, handlar det i år om 21 grupper och med fyra lag i varje grupp, ger ju detta 84 deltagande lag eller föreningar.

Så här spelar de fyra lokala lagen – från division fem och sex och som är anmälda och till dessa kommer IFK Trelleborg och FC Trelleborg med i spelet lite längre fram. Allt enligt nedan:

Grupp 14:
Gylle AIF (div 6), Linero IF (5), Korpen Malmö (6), KSF Makedonija (7).
* Gylle spelar så här:
4/3 Gylle-Korpen Malmö, Vannhög kl 14
10/3 Gylle-Makedonija, Vannhög kl 14
18/3 Linero-Gylle, Linero IP kl 14

Grupp 15:
BK Skansen (div 5), Skivarps GoIF (5), Bunkeflo FF (6), Löberöds IF (6).
* Skansen spelar så här:
3/3 Skansen-Skivarp, Köpinge kl 13
11/3 Löberöd-Skansen, Berga IP i Eslöv kl 16
18/3 Skansen-Bunkeflo, Köpinge kl 13

Grupp 17:
Gislövs IF (div 6), Bara GIF (5), Husie IF (5), Västra Ingelstads IS (7)
* Gislöv spelar så här:
3/3 Bara-Gislöv, Bara IP kl 13
11/3 Gislöv-Husie, Smyge kl 13
17/3 V Ingelstad-Gislöv, Västra Ingelstad kl 14

Grupp 19:
Skegrie BK (div 5), Teknologkårens IF (5), Oxie SK (6), Tygelsjö BK (7)
* Skegrie spelar så här:
4/3 Teknologkåren-Skegrie, Smörlyckans IP kl 14
11/3 Skegrie-Tygelsjö, Köpinge kl 13
16/3 Oxie-Skegrie, Oxievång kl 19

Så här fortsätter sedan DM-spelet – efter gruppspelet:

* Mellanrunda ett spelas den 1/4:
Här möts de 21 gruppsegrarna samt de elva bästa tvåorna och där de 16 segrarna går vidare till andra mellanrundan.

* Mellanrunda två och som spelas den 11/4.
Här går de åtta segerlagen vidare – till omgång två.

* Omgång två spelas den 25/4.
I omgång två fylls lagen från division tre och fyra på och lokalt innebär det, att IFK Trelleborg och FC Trelleborg kommer med här.

De 18 segerlagen går här vidare till omgång tre.

* Omgång tre spelas den 16/5.
I omgång tre kommer lagen från allsvenskan ned till division två med och det innebär att de 18 segerlagen fylls på med 14 lag och därför utgör ju omgång tre 16-delsfinaler. Här kan inte lagen från de fyra högsta serierna lottas mot varandra.

* Omgång fyra spelas den 13/6 och är då 8-delsfinaler.
Lagen från division ett, superettan och allsvenskan kan inte mötas här.

* Omgång fem spelas den 1/8 och är kvartsfinaler.

* Omgång sex spelas den 29/8 och är semifinaler.

* Finalen spelas den 12/9 och segerlaget i den första semifinalen är redan framlottat som hemmalag.

—————–

När det gäller damernas DM-spel ser det ut så här på det lokala planet, när det gäller gruppspelet men till damernas slutspel återkommer vi:

Grupp 5:
IFK Trelleborg (div 2), FC Rosengård (3), Spjutstorps IF (3), Kvarnby IK (4)
* IFK spelar så här:
4/3 Spjutstorp-IFK, Kastanjeplan kl 13
11/3 IFK-Rosengård, Vångavallen kl 14
18/3 Kvarnby-IFK, Bäckagårds IP kl 14

Grupp 6:
Trelleborgs FF (div 2), Sjöbo IF (3), Lindeborgs FF (4), Team Sandby (4)
* TFF spelar så här:
4/3 TFF-Lindeborg, Vannhög kl 11
10/3 Sjöbo-TFF, Sjöbo IP kl 15.15
18/3 TFF-Team Sandby, Vångavallen kl 15

Grupp 7:
ÖT Smygehuk (div 3), DFK Borgeby (2), Hyllie IK (3)
* ÖT Smygehuk spelar så här:
10/3 Hyllie-ÖT Smygehuk, Hyllie IP kl 16.15
18/3 ÖT Smygehuk-Borgeby, Smyge kl 14

Borgeby har en bred verksamhet på damsidan och blev i helgen som gick svenska mästare för F17.

Gislövs IF har utgått men skulle annars ha mött Uppåkra (div 2), Lunds Bois (3) och Vellinge IF (4).

”Småklubbsfotboll – när fotbollen é som allra störst!”